W miniony piątek 3 lutego w klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA otwarto wystawę Marty Fonferek.

36-letnia bielszczanka Marta Fonferek jest uczestniczką terapeutycznych warsztatów artystycznych prowadzonych w Środowiskowym Domu Samopomocy „Podkowa” w Bielsku-Białej. Malarstwo Marty Fonferek jest pełne soczystych barw, roślin, zwierząt i ludzi o wyrazistych rysach twarzy, tworzących przyjazny, ciekawy świat.
− Marta odkryła zabawę kolorami i kształtami, która daje jej satysfakcję, zabawa stała się inspiracją do tworzenia czegoś nowego, czegoś swojego. Wydaje się, jakby był to sposób na radzenie sobie ze stresem, lękiem, chorobą. Poprzez otwarcie na sugestie i wskazówki terapeuty, ale także dzięki zachowaniu przez nią indywidualności artystycznej, praca z nią jest przyjemnością i źródłem satysfakcji − powiada terapeutka Agnieszka Maruszak.
Marta Fonferek zaczęła malować w wieku 20 lat, gdy związała się z „Podkową“. Tematyka jej prac zmieniała się. Najpierw nawiązywała do dzieł dawnych mistrzów, następnie tworzyła dzieła związane z naturą i obrazy ze świata fantazji. Autorka prac miała już wystawy w Klubie Nauczyciela (2013), Regionalnym Ośrodku Kultury (2014) i Książnicy Beskidzkiej (2014).
Wernisaż malarstwa Marty Fonferek w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA inauguruje obchody 20-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy „Podkowa“ w Bielsku-Białej, który udziela pomocy osobom cierpiącym psychicznie. Przez 20 lat z różnorodnych form terapii w ośrodku skorzystało 240 mieszkańców Bielska-Białej. Prace uczestników zajęć, pokazywane na wystawach, kiermaszach i w wydawnictwach, pomagają zmieniać stereotypy na temat osób chorych psychicznie.
Wystawa potrwa do 26 lutego br. (p)

Komentarze