W miniony czwartek 8 grudnia w bielskim Klubie Nauczyciela otwarto wystawę prac związanych z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia pt. “Na ten nowy rok…”

 

W Klubie Nauczyciela można oglądać kilkadziesiąt prac – głównie malarskich (olej, akryl), ale także graficznych, rzeźbiarskich, ceramicznych i emalierskich (na blasze stalowej). Są to dzieła doktorantów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Swoje prace prezentują Aleksandra Firlińska-Pilorz z  Zatora, Katarzyna Grudniewska z Krakowa, Michał Klasik z Rybnika, Joanna Knapek z Katowic, Jolanta Knapek z Bielska-Białej, Anna Oczko-Wajda z Cieszyna, Maria Posłuszna z Bielska-Białej, Jakub Stroń z Drogomyśla, Magdalena Szatkowska z Cieszyna, Grzegorz Tomasiak z Rud k. Rybnika i Anna Witkowicz-Rom z Międzyrzecza. W Klubie Nauczyciela wystawia wraz z doktorantami cieszyński artysta i wykładowca uniwersytecki dr hab. Jarosław Skutnik.

Kuratorka wystawy Maria Posłuszna twierdzi, że różnorodność technik, w których wykonano prace, nadała ekspozycji  niepowtarzalny klimat. Zdaniem Marii Posłusznej prace ujmują problematykę religijną, świąteczną i noworoczną w sposób metafizyczny. – Święta i nowy rok skłaniają artystów do przemyśleń nad egzystencją, kondycją człowieka, jego relacją z otoczeniem i najbliższą rodziną – powiada Maria Posłuszna.

Zgromadzone w bielskiej placówce dzieła nawiązują tematyką do świąt Bożego Narodzenia. Sztuka współczesna przyzwyczaiła jednak odbiorców do tego, że nawiązanie nie musi wcale być bliskie czy ewidentne. Myślenie twórcze polega zresztą na tym, że więcej w nim znaczą przede wszystkim skojarzenia oddalone, a nie bardzo bliskie. Dlatego w przypadkach wielu dzieł eksponowanych w Klubie Nauczyciela ze świętami mogą kojarzyć się tylko ukryte znaki, nastroje, przypadkowe nawet  aluzje czy poetyckie skróty. Co ciekawe – mnie akurat najbardziej się właśnie te podobają, gdyż zmuszają odbiorcę sztuki do poszukiwań i refleksji.

Wystawa w Klubie Nauczyciela potrwa do 31 grudnia br. A już 9 grudnia o g. 17.00 w scenerii prac artystów – doktorantów odbędzie się kolejna promocja Kalendarza Beskidzkiego. Tym razem poznamy m.in. inną twarz aktorki Teatru Polskiego Małgorzaty Kozłowskiej.

Tekst i zdjęcia: Jan Picheta 

 

 

Komentarze