Marta Matuszna – Wejchenig, Rafał Bałaś, Stanisław Bafia i Przemysław Ficek znają się od lat. W różnych konfiguracjach współpracowali ze sobą przy wielu ciekawych projektach muzycznych z pogranicza muzyki tradycyjnej, folku, jazzu czy muzyki klasycznej. W maju 2016 roku postanowili zrealizować zamysł, który dojrzewał w nich od dłuższego czasu: na nowo zinterpretować muzykę mistrzów z Beskidu Żywieckiego.

Muzyka ta wykonywana była niegdyś przez dudziarza i skrzypka, dziś nazywanych składem archaicznym. Kto słyszał kapelę Byrtków z Pewli Wielkiej, wie, że ten charakterystyczny, pulsujący styl odgrywania melodii, swobodna improwizacja i transowe brzmienie są zjawiskiem niespotykanym nigdzie indziej na świecie. Muzycy Składu Niearchaicznego pokazują, że beskidzka muzyka to ciągle żywy, niezwykle inspirujący twór, który można świadomie rozwijać i wzbogacać, nie zatracając przy tym jej wyjątkowego charakteru.

13 maja zespół wystąpi na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia “Nowa Tradycja”, zaś w lipcu będzie reprezentować Polskę na międzynarodowym festiwalu Czech Music Crossroads w Ostrawie. Muzycy intensywnie pracują nad materiałem na debiutancką płytę, pierwsze utwory już pojawiają się w internecie. Jeśli nie chcecie ich przegapić, koniecznie odwiedźcie stronę www.skladniearchaiczny.pl oraz ich fanpage.

Oficjalne nagrania:


Komentarze