Cyfrowa Wypożyczalnia Międzybiblioteczna Publikacji Naukowych zapewnia darmowy dostęp do ponad 2000 czasopism i setek tysięcy współczesnych publikacji naukowych. Od niedawna z jej zasobów można korzystać także w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej.

Zasoby Cyfrowej Wypożyczalni Międzybibliotecznej, znanej jako Academica, obejmują publikacje chronione prawem autorskim: monografie, skrypty, podręczniki oraz czasopisma naukowe.

– Jest to oferta skierowana głównie do osób pracujących naukowo – mówi Halina Szpak, kierownik Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego i Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. – Takie osoby nie będą już musiały udawać się do bibliotek w Warszawie czy Krakowie w poszukiwaniu wybranych pozycji naukowych. Teraz mogą to zrobić nieodpłatnie także w naszej placówce –przybliża pracownik biblioteki.

W ramach Cyfrowej Wypożyczalni Międzybibliotecznej publikacje udostępnia się w formie cyfrowej na dedykowanych terminalach. W bielskiej bibliotece pedagogicznej są to wydzielone stanowiska komputerowe w czytelni. Jedynym warunkiem korzystania z nich jest posiadanie karty bibliotecznej i podpisanie oświadczenia dot. respektowania praw autorskich. Dotychczas w Bielsku-Białej taką możliwość oferowały jedynie Książnica Beskidzka i Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna.

 

Komentarze