Na osiedlu socjalnym w Żywcu wystartowały warsztaty z fotografii otworkowej dla dzieci romskich i nieromskich. “Romski Pstryk”, bo właśnie pod takim tytułem odbywają się zajęcia, odwiedził już 10 miejscowości w Małopolsce. Od 2010 roku projekt ten realizowany jest przez „Romskie Stowarzyszenie Oświatowe Harangos”, którego działania wspiera w Żywcu Fundacja KLAMRA, Ride for Happiness, Fundacja Sztuki Jaw Dikh.

Kultura romska jest słabo znana większości Polaków. Brak jest komunikacji między społecznością romską a polską. Romowie żyją we własnym świecie, są nieufni wobec ludzi i świata. Powszechnie boją się „rasizmu”, twierdzą że doświadczają go na każdym kroku. Nie wierzą we własne siły. Autorki projektu postanowiły podjąć dialog ze stereotypami. Istnieje wyraźna potrzeba nieszablonowych działań skierowanych do społeczności romskiej, szczególnie do dzieci, dających jej szansę pozytywnego zaistnienia w życiu społecznym. Widzimy potrzebę niekonwencjonalnych projektów skierowanych do dzieci i młodzieży na osiedlach romskich w trakcie wakacji. W odpowiedzi na tę potrzebę powstał projekt „Romski Pstryk” który od 2007 roku sprawdza się jako ciekawy projekt dla dzieci i młodzieży, w którym kilka osób: autorki Małgorzata Mirga-Tas i Marta Kotlarska oraz Edyta Jaśkowiak i Karolina Mirga Danek, Patrycja Oraczko, Kacper Germañski,  postanowiło poświęcić swój czas młodym mieszkańcom z najbiedniejszych, najbardziej wyalienowanych osiedli romskich w Małopolsce.

„Romski Pstryk” cieszył się i cieszy olbrzymim zainteresowaniem wśród Romów. Projekt ten miał i ma dać młodym Romom szansę podniesienia poczucia własnej wartości oraz stanowić dla nich alternatywę na konstruktywne spędzenie czasu pozaszkolnego.

Komentarze