W poniedziałkowy wieczór, w Międzynarodowym Dniu Teatru, wręczone zostały nagrody teatralne województwa śląskiego – Złote Maski. Uroczystość odbyła się w Bielsku-Białej, w Teatrze Polskim i nie był to jedyny bielski wątek uroczystości. Wśród laureatów znaleźli się Rafał Sawicki oraz Paweł Aigner.

Rafał Sawicki otrzymał laur za najlepszą rolę wokalno-aktorską. Na miano to zasłużyła jego kreacja Miguela de Cervantesa w spektaklu „Człowiek z La Manczy” Dale’a Wassermana i Mitcha Leigha w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.

Sawicki przygotowywał się do tej roli wyjątkowo pieczołowicie, gdyż w jego 20-letniej karierze aktorskiej nie było tak wymagającej roli. Nie chodzi tylko o wymiar dramatyczny bohatera, ale przede wszystkim o umiejętności wokalne. Bielski aktor sprostał jednak wyzwaniu o czym świadczy nie tylko poniedziałkowa nagroda, ale przede wszystkim owacje widzów po każdym spektaklu „Człowieka z La Manczy”.

Złotą Maskę otrzymał także Paweł Aigner za reżyserię spektaklu „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Teatrze Lalek Banialuka. Sztuka oparta jest na groteskowym „Teatrzyku Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Nie brak także odniesień do innych utworów Gałczyńskiego. Dzięki temu powstał ciekawy spektakl o Polakach, w którym – mimo upływu lat od czasów napisania tekstu – można znaleźć mnóstwo odniesień do współczesności.

Wśród laureatów znaleźli się także Daria Polasik-Bułka z Teatru Polskiego oraz Artur Pałyga. Polasik-Buka otrzymała Nagrodę imienia Zbigniewa Grucy, wielkiego znawcy i wielkiego przyjaciela ludzi teatru, przyznawana przez kapitułę „Dziennika Teatralnego”. Z kolei Pałyga uhonorowany został “Laurem Dembowskiego” przyznawanym przez bielski Oddział Związku Artystów Scen Polskich.

Na zdjęciu: Rafał Sawicki w “Człowieku z La Manczy”, źródło: www.teatr.bielsko.pl

Komentarze