Studio Filmów Rysunkowych rozpoczyna prace przygotowawcze do budowy interaktywnego Centrum Bajki i Animacji “Świat Bajki”. 31 sierpnia dyrektor SFR podpisał umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tej sprawie. Zgodnie z decyzją Ministra Kultury SFR w najbliższym czasie otrzyma pierwszą dotację z przeznaczeniem na opracowanie dokumentacji projektowo kosztorysowej Interaktywnego Centrum.

Jednocześnie w środę w siedzibie SFR w Bielsku-Białej podpisano umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich na przeprowadzenie konkursu architektonicznego na Interaktywne Centrum Bajki i Animacji. Umowę podpisali m.in. szef SFR Andrzej Orzechowski oraz Agnieszka Kaczmarska, prezes SARP Katowice. Konkurs, który zostanie ogłoszony już we wrześniu, wyłoni najlepszą pracę zarówno pod względem architektonicznym, jak i pomysłu na scenariusz ekspozycji.

– Według zamierzeń “Świat Bajki” przy Studiu Filmów Rysunkowych to połączenie interaktywnego, nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki typowym dla ekspozycji wystawienniczych przy zagranicznych studiach filmowych – mówi Andrzej Orzechowski, dyrektor bielskiej wytwórni.

Centrum tworzone będzie w oparciu o dorobek powstałego w 1947 roku Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, w którym zrealizowano ponad tysiąc filmów, w tym słynne bajki dla dzieci. Zastosowanie nowoczesnych technik multimedialnych sprawi, że w Bielsku Białej powstanie niezwykle atrakcyjne centrum rozrywki i edukacji, proponujące naukę przez zabawę dla dzieci i całych rodzin.

Komentarze