W piątek 13 stycznia 2017 r. w bielskich szkołach – Zespole Szkół Plastycznych i Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja – odbyło się spotkanie z Janiną Ochojską, liderką Polskiej Akcji Humanitarnej. Pani Janina przyjechała na zaproszenie inicjatywy obywatelskiej “Bielszczanie dla Aleppo”, która na terenie Bielska-Białej rozpoczęła działalność  w ostatnich dniach grudnia. Głównym tematem spotkania z młodzieżą była pomoc humanitarna w Syrii, którą organizuje tam Polska Akcja Humanitarna. Janina Ochojska przybliżyła uczniom bielskich szkół sytuację ludności w Aleppo, które stało się pod koniec roku miejscem najkrwawszych działań wojennych, pochłaniając życie setek cywilów, a tysiące czyniąc uchodźcami.

Uczniowie z zainteresowaniem i często z zaskoczeniem przyjmowali informację o zakresie i formach prowadzonej pomocy. Pomoc, która umożliwia godne funkcjonowanie w czasie konfliktu czy kataklizmu okazuje się przynosić lepsze efekty niż rozdawnictwo, choć pomoc doraźna oczywiście również jest konieczna. Odbudowa instalacji sanitarnych, zaopatrywanie piekarni w mąkę czy wywóz śmieci nie kojarzyły się uczestnikom spotkań ze standardowym działaniem humanitarnym. Dzięki Janinie Ochojskiej bielska młodzież mogła zrozumieć, jak efektywnie i mądrze wydatkowane są finanse przez Polską Akcję Humanitarną.

Jak stwierdził jeden z uczestników spotkania, animator życia społecznego w Bielsku-Białej, Szymon Kułakowski, inicjatywa “Bielszczanie dla Aleppo” wspiera PAH poprzez zbiórkę środków finansowych na pomoc dla Syrii. Zbiera też podpisy pod petycją do bielskiej Rady Miejskiej o przyjęcie jednej rodziny uchodźców z Aleppo. – Dzięki temu dołączamy do innych miast w Polsce, tj. Wrocławia, Gdańska, Sopotu, Koszalina i wielu, wielu innych. Chcemy dać impuls do merytorycznych rozmów o możliwościach pomocy również w kraju, ponieważ stać nas na to, aby choć w małym stopniu podzielić się poczuciem bezpieczeństwa i pokoju z tymi, którzy – jak w przypadku Syrii – nie mają go od prawie sześciu lat – stwierdził Szymon Kułakowski.

Więcej informacji o inicjatywie można uzyskać na stronie facebookowej “Bielszczanie dla Aleppo”. (p)

Zdjęcia: ARC.

Komentarze