15 października otwarte zostało Miasteczka Ruchu Drogowego, które powstało w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 przy Szkole Podstawowej nr 28 w Bielsku-Białej Hałcnowie.

Bardzo cieszymy się, że dzieci będą miały okazję uczyć się zasad ruchu drogowego na nowym, pięknym, a co najważniejsze – bezpiecznym Miasteczku Ruchu Drogowego – mówi Jolanta Fajkis, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 28 w Bielsku-Białej.

O tym, jak ważna jest nauka podstaw poruszania się po drogach, doskonale wie radny, Bronisław Szafarczyk – inżynier ruchu drogowego. To właśnie on w 2015 roku zaprojektował miasteczko i złożył jego projekt do Budżetu Obywatelskiego na 2016 rok. Projekt, jako jedyny zaopiniowany pozytywnie z Hałcnowa, został przyjęty do realizacji na terenie należącym do Szkoły Podstawowej nr 28 w Bielsku-Białej.

Celem projektu było utworzenie miasteczka ruchu drogowego, na terenie którego prowadzone będą szkolenia dzieci i młodzieży na kartę rowerową. Możliwa też będzie nauka prawidłowego przekraczania jezdni po przejściu dla pieszych. Nauka zasad ruchu drogowego odbywać się będzie poza drogami ogólnymi i pod okiem doświadczonego pedagoga. W projekcie przewidziano symulację wielu sytuacji spotykanych na drogach – drogi jedno i dwujezdniowe, jezdnie jedno i dwukierunkowe, przejazd kolejowy, skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, rondo, przejścia dla pieszych – wyjaśnia Bronisław Szafarczyk.

Dzięki temu, że przy szkole jest nowoczesne boisko, plac zabaw, a teraz będzie jeszcze miasteczko ruchu drogowego nasze dzieci mogą spędzać aktywnie wolny czas na świeżym powietrzu, zamiast tracić go przed komputerami w domu. Na pewno z miasteczka w ramach zajęć szkolnych, związanych z bezpieczeństwem poruszania się po drogach będą korzystali uczniowie szkoły. Dzieci będą mogły uczyć się tu jazdy na rowerze, a dorośli będą mogli odświeżyć pamięć o przepisach ruchu drogowego.

To bardzo ważne, żeby dzieci umiały w prawidłowy sposób poruszać się po ulicach. Niestety często widzimy w Hałcnowie niebezpieczne sytuacje, kiedy dzieci dojeżdżają do szkoły na rowerach – dodaje Anita Szymańska, przewodnicząca Rady Osiedla Hałcnów.

Pierwsze, i jak dotąd jedyne Miasteczko Ruchu Drogowego, funkcjonuje od wielu lat na bielskich Błoniach. Jest chętnie odwiedzane przez rodziców z dziećmi, dla których ogromną frajdą jest możliwość jazdy po „prawdziwych” ulicach. Także hałcnowskie miasteczko wyposażone będzie w profesjonalne oznakowanie poziome i pionowe, a uczestnicy ruchu napotkają takie elementy infrastruktury drogowej, jak przejazd kolejowy, czy rondo. Miasteczko będzie ogólnodostępne dla wszystkich chętnych. Koszt wykonania miasteczka wyniósł 75 tysięcy złotych z budżetu Gminy Bielsko-Biała, a pozostałe koszty ponieśli sponsorzy.

Uroczyste otwarcie Miasteczka nastąpi w sobotę, 15 października, o godzinie 13.00. Do godziny 17.00 na terenie szkoły trwać będzie II Hałcnowski Piknik Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w trakcie którego na dzieci i rodziców czekać będą liczne atrakcje, niespodzianki i wydarzenia. Będzie okazja do przetestowania miasteczka, a także do zabawy w miłej atmosferze. Organizatorem otwarcia Miasteczka i Pikniku są Szkoła Podstawowa nr 28 w Bielsku-Białej, ambasador Fundacji Zapobiegania Wypadkom Drogowym – Bronisław Szafarczyk oraz Rada Osiedla Hałcnów.

 

Komentarze