Bielska Orkiestra im. Telemanna powstała w 1993 roku. Muzycy grają repertuar XVII i XVIII wieku na instrumentach historycznych, a repertuar XIX i XX stulecia na instrumentach współczesnych. Orkiestra współpracuje z muzykami i wokalistami w wielu krajach Europy. Koncertowała m.in. w Anglii, Niemczech i Francji. Bielscy artyści nagrali płyty CD: “Barocco con fuoco”, ”Viva Espana”, ”Muzyczna Ballada Europy”, ”Ad Dei Gloriam” i „Cztery pory roku” A.Vivaldiego.

W śnieżny “andrzejkowy” wieczór 26 listopada w Bielsku-Białej Orkiestra im. Telemanna wystąpiła w Sali Redutowej „Pod Orłem” w Białej z Koncertem Wiedeńskim podczas VIII Strauss Festival z udziałem znakomitych solistów. Zespół im. G. Ph. Telemanna koncertował na czele ze skrzypkiem Piotrem Sadowskim, który jest znaną postacią nie tylko w środowisku śląskim czy beskidzkim. Artysta ukończył w 1992 r. klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. K. Bortla i specjalizuje się w grze na skrzypcach barokowych. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez :muzyków z amsterdamskiej “Orkiestry XVIII w.”, u profesorów z Lipska oraz z Innsbrucka, m.in. Marianne Kubitschek-Rhonez z zespołu “Affetti musicali”.

Muzycy Orkiestry im. Telemanna towarzyszyli owego wieczoru wokalistom – Dorocie Gibiec-Kurowskiej (sopran) i Oskarowi Jasińskiemu (tenor). Zespół grał w składzie: Maria Wieja i Artur Łuczak – skrzypce, Krzysztof Woźniczko – altówka, Szymon Jakubiec – wiolonczela, Grzegorz Skórka – kontrabas, Joanna Mrozek – flet, Robert Barlik – klarnet, Aleksandra Sadowska – piano, Ewa Sadowska – ambient i instrumenty perkusyjne.

Całość prowadził Janusz Legoń. Były kierownik literacki Teatru Polskiego zapewnił słowo komentarza, okraszonego rozmaitymi ciekawostkami, a nawet konkursami z nagrodami. Na widowni zasiadało niemal trzystu melomanów. Dwuczęściowy koncert skupiony był wokół muzyki wiedeńskiej. Wzbogacały go akcenty humorystyczne i groteskowe.
W programie znalazły się walce, marsze, polki, a także brawurowe arie i duety z operetek Johanna Straussa i Franza Lehara, jak również znane przeboje musicalowe. Podczas wirtuozowskich arii wokaliści stworzyli niepowtarzalną atmosferę, zaskakując publiczność efektami aktorskimi i choreograficznymi. Po koncercie odbyła się zabawa andrzejkowa, podczas której muzycy bawili się wraz z gośćmi. Koncert Wiedeński zorganizowało Bielskie Biuro Koncertowe Solo-Duo-Trio. Następny koncert – sylwestrowy – dadzą muzycy 2 stycznia, co czynią tradycyjnie już od 15 lat w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

 

 

Komentarze