W piątek, 5 sierpnia w Galerii Bielskiej BWA odbył się wernisaż wystawy malarstwa Bogumiły Ciosek: “Kwiaty”.

Seria ”Kwiatów” Bogumiły Ciosek powstała w ciągu ostatnich 15 lat. To wizerunki kwiatów kwitnących w danym okresie roku, komponowane w harmonijne lub kontrastowe zestawienia. W tych niewielkich, malowanych akrylem na papierze obrazach daje się rozpoznać warsztat twórcy scenografii do filmów animowanych: precyzję kształtów powstających przy użyciu plamy barwnej, wyrazistość linii, świetliste, żywe kolory. Natura inspiruje na różne sposoby; bukiety kwiatów są hołdem dla jej najpiękniejszych przejawów, zachwycających artystów od tysiącleci. W XVII-wiecznych holenderskich martwych naturach z kwiatami występują te same tulipany, lilie czy peonie, które maluje Bogumiła Ciosek – mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.
Bogumiła Ciosek urodziła się 10 czerwca 1938 roku w Szczekocinach. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1963 roku uzyskała dyplom. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Po studiach pracowała w Centralnym Laboratorium Przemysłu Wełnianego w Bielsku-Białej, gdzie zajmowała się głównie organizacją targów i wystaw. Od 1973 roku związana zawodowo ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, następnie z Hanna Barbera Poland – współpracującą z bielskim SFR polską filią amerykańskiego studia Hanna-Barbera – a także ze studiem Orange. W 1993 roku przeszła na emeryturę. Jest autorką opracowań plastycznych i dekoracji do wielu filmów animowanych, m.in. serii „Kolorowa łąka”, a w niej takich realizacji, jak: „Myszka na wycieczce”, „Biedronka i tulipan”, „Piórko”, „Byczek”, „Paź Królowej”. Współpracowała przy tworzeniu oprawy plastycznej pełnometrażowego filmu animowanego „Wielka podróż Bolka i Lolka” i wielu innych produkcji Studia Filmów Rysunkowych. Mieszka w Bielsku-Białej.
W dniach 8 do 12 sierpnia Bogumiła Ciosek prowadzi w Galerii warsztaty malowania akrylem na papierze kwiatów i kwiatowych kompozycji. Artystka wprowadza uczestników w tajniki swojej techniki.
Wystawę można oglądać do 28 sierpnia.

5

4

3

2

1

Komentarze