Według opublikowanego przez Bibliotekę Śląską w Katowicach sprawozdania z działalności bibliotek publicznych województwa śląskiego w roku 2016 – Lipowa zdecydowanie się wyróżniła! Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej znalazł się na 2 miejscu w woj. Śląskim w kategorii „Spotkania autorskie w bibliotekach gminnych”.

Przed Lipową znalazła się tylko biblioteka w Psarach. Pod uwagę w tej kategorii wzięto prawie 70 bibliotek, które zorganizowały choć jedno spotkanie autorskie. W tym roku Dyskusyjny Klub Książki w Lipowej, który działa pod patronatem Wójta Gminy Lipowa Jana Góry, dzięki poszerzeniu oferty spotkań autorskich ma zamiar poprawić ten wynik. W tym roku Lipową odwiedzą jeszcze m.in. Edyta Świętek (8 maja), Jolanta Reisch-Klose (31 maja), Marcin Mamoń (26 maja), Agnieszka Lingas-Łoniewska (14 czerwca).

Szczegóły dotyczące spotkań na bieżąco można śledzić na www.facebook.com/bibliotekalipowa

Jak mówią autorzy sprawozdania o spotkaniach autorskich: – Myśląc o tym, czy organizować spotkania autorskie warto przywołać słowa Adolfa Rudnickiego, który zauważał, iż „Kraj nie może żyć bez pisarzy, nie ma bez nich radości życia. Wszędzie panuje głód spotkań, które przydają szarościom błękitu. Nie ma życia bez wymiany blasków, bez krzyżowania się świateł”. Wiele bibliotek w województwie śląskim docenia ogromną rolę jaką w promowaniu czytelnictwa, ale też w samorozwoju czytających odgrywa spotkanie z pisarzem, poetą. Człowiek, który pisze również potrzebuje rozmów ze swoimi miłośnikami, cytowany już Rudnicki apelował: „Pisarze, nie unikajcie spotkań! Wrócicie bogatsi o świadomość, że jesteście potrzebni ludziom, a więc i sobie”. Ta swoista transakcja wiązana, by twórca i odbiorca dzieła spotkali się poza książką sprawia, że spotkania autorskie cieszą się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza, gdy zapraszani goście są rozpoznawalni medialnie i cenieni przez czytelników, nawet wbrew krytyce literackiej.

Źródło: Gmina Lipowa

Komentarze